Black Hat SEO Nedir?

Yazımızı Paylaşın

Black Hat SEO Çalışmaları Nedir?

Black hat seo, websitelerin arama motorlarında hızlı bir şekilde yükselebilmeleri için yapılan bir takım hileli seo çalışmalarıdır. Websitelerin, arama motorlarında hızlı bir şekilde yükselmelerini sağlayan hileli seo çalışmaları bir süre sonra arama motorları tarafından sıra kaybetmekten arama motorlarından tamamen silinmeye kadar çok sayıda cezalar verilmektedir.

Black hat seo taktiklerinden bazıları şunlardır;

– Link manipülasyonu
– Site içi ve site dışı link sayısının çok fazla olması
– Kopya içerikler
– İçerikle alakası olmayan anahtar kelimelerin kullanımı
– Aşırı sayıda anahtar kelimelerin kullanımı
– Hızlı ve kalitesiz backlink alımı
– Filtre cezası almış sitelere backlink vermek
– Hacklink yöntemi (Bir websiteyi hackleyerek backlink almak)
– Kötü niyetli sayfalar trojan, virüs vs.
– Google’a otomatik sorgular göndermek
– Saklı yazılar veya linkler
– Arama motorlarına ayrı ziyaretçilere ayrı sayfa göstermek
– Bir rakibi haksız yere şikayet etmek
– Cloaking

Black hat seo uygulayanların karşılaşabilecekleri cezalar şunlardır;

Kopya İçerik Cezası: İçeriğini çalıntı kopya makalelerle dolduranların karşılaşacakları bir cezadır. Arama motorları başta kopya makalelerle yapılmış bir siteyi üst sıralarda gösterseler de yazıların çalıntı olduğu anlaşıldığından indeksler hızla azalmakta ve siteler arka sayfalara düşmektedir.

6. Sıra Cezası: İçeriği kopya içerikten oluşan, çok sayıda anahtar kelime kullanan, sitesinde aşırı link kullananlar ve zararlı sitelerden backlink alanlar bu cezaya maruz kalmaktadırlar.

-30, -60, -90 Sıra Cezası: Kalitesiz backlink alımları ve site içi seo çalışmalarının düzensiz olması sebebiyle websiteleri arama motorlarında 30, 60 veya 90 sıra kaybetme cezası alırlar. Makalelerin açıklama ve anahtar kelime kısımlarının aşırı bir şekilde doldurulması gibi taktikler bu cezaya sebep olur.

Bomb Cezası: Websitelerin üst sıralarda bulunduğu anahtar kelime üzerinden gerileme durumudur. Gerilemenin nedeni üst sıralarda yer alınan anahtar kelime üzerinden kalitesiz backlink alımlarıdır.

Cloaking Cezası: Ziyaretçilere yönelik hiçbir yararı olmayan amacı sadece arama motorları için seo yapılmış olan websiteleri için uygulanan bir cezadır. Kısaca aşırı seo yapımı diyebiliriz.

-900 Sıra Cezası: Kelime bazlı uyarı cezasıdır. Websiteleri sandbox cezası yemeden önce bu cezayı alırlar ve Google şu neden dolayı bu cezayı aldınız gibi bir uyarıda da bulunmaz eğer bu cezayı alan   websiteleri seo ayarlarını düzeltmezlerse bir sonraki ağır cezalardan biri olan sandbox ile filtreye girebilirler.

Sandbox Cezası: Genelde yeni açılan websitelerin hızlı ve çok sayıda backlink alımı neticesinde bu ceza uygulanır ancak bununla beraber kopya içerikler, websitelerin içeriğiyle alakasız çok sayıda anahtar kelime kullanımı da sandbox cezasına maruz kalmaktadır. Ceza bir yıla kadar arama motorlarından atılmak anlamına gelmektedir ve bu cezadan kurtulmak son derece zordur.

Bu makalede black hat seo nedir? Sorusunu cavplamaya çalıştık amacımız sizlere doğru yolu göstererek bu tip yanlışları yapmanıza engel olmaktır. Seo düzgün bir şekilde yapılmalı ve her daim sonuçlar takip edilerek sitelerin durumu gözlemlenmelidir.

Yazımızı Paylaşın

Önceki Makale
Sonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir