Blog Yazarlığı

Yazımızı Paylaşın

Blog Yazarlığı

Blog Yazarlığı Nedir?

Bir blogda devamlı internette yenilikleri takip ederek yazı yazan kişilerin yaptığı mesleğe bloggerlık yani blog yazarlığı denmektedir. Günümüzde blog yazarlığı(blogger) çok önemli bir yer tutmaktadır bunun da en büyük nedeni artan internet kullanıcı sayısının kendi bloglarından para kazanma isteğidir. Blog yazarlığı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konu bildiğiniz bir konuda makale yazma gereğidir tabi konuyu bilmek de yetmiyor iyi bir anlatım da şart.

https://www.youtube.com/watch?v=VjRnf-yCVUU

Makale yazmanın faydaları nelerdir biliyor musunuz?

– Teknik bilgi gerektirmez yapması kolaydır,
– İş kurabilirsiniz,
– İş bulabilirsiniz,
– Kariyer yapabilirsiniz,
– Popüler olabilirsiniz,
– Markalaşabilirsiniz,
– Para kazanabilirsiniz.

Satış ortaklığı (affiliate marketing) işiyle uğraşanların makale yazarken yaptıkları en büyük hata hemen iki satır yazı yazıp satış linklerini (tıkla-incele) veya (tıkla-satın al) gibi kelimelere bağlayıp satış yapma isteğidir. Bu şekilde satış yapamazsınız. İnternet kullanıcıları bloğunuzdan bir ürün almadan önce alacakları ürünün kendilerine ne fayda sağlayacaklarını bilmek isterler. Bu nedenle makale yazarken öncelikle hangi konuyla ilgili satış yapacaksınız o konuyu ayrıntılı bir şekilde açıklayıp makalenin en sonuna da satış linkinizi istediğiniz bir kelimeye bağlayıp satış yapacağınız ürününüze yönlendirmeniz daha iyi olur.   

Birçok blog yazarı(blogger), kendi makalelerini yazmak yerine çeşitli makale sitelerinden hazır makaleleri kendi bloglarında kullanmaktadır bu şekilde de satış ortaklığı (affiliate marketing) işinden para kazanabilirsiniz. Peki ya sizin aradığınız konuyla ilgili bir makale bulamazsanız  ne yapacaksınız? O zaman da birilerine parayla yazdırmak zorunda kalacaksınız. Bu durumlarla karşılaşmamak için mutlaka kendiniz de makale yazmayı bilmeniz gerekir.

Makale yazarken dikkat edilecek noktalar şunlardır;

– Makaleniz kesinlikle özgün bir içeriğe sahip olmalı başka yerlerden kopyala-yapıştır yapmayınız. Google vb. arama motorları kopya içerikleri ağır bir şekilde cezalandırmaktadır.
– Makalelerinizi konuşma dilinde ve akıcı bir Türkçe ile yazınız.
– Makalelerinizde ürün tanıtımı yapıyorsanız ürününüzle ilgili resimlerini de kullanın.
– Makalelerinizde noktalama işaretlerine dikkat ediniz.
– Makalelerinizden kendi bloğunuzun diğer sayfalarına ve makalelerinizin konusuna uygun diğer web sitelerine linkler verin.
– Arama motorlarında hangi anahtar kelimelerle yükselmek istiyorsanız makalenizin başlığını da ona göre seçin.
– Bloğunuzu hızlı indekslettirmek için makalelerinizi, makale ve imleme sitelerine ekleyiniz.
– Makalelerinizde aşırı şekilde anahtar kelime kullanmayınız. Anahtar kelime yoğunluğunuz %3-%5 arasında olmalıdır. Anahtar kelimelerinizi koyu puntoyla gösterin.

İnternette gerçekten makale yazarak para kazanmak istiyorsanız kendinizi mutlaka geliştirmelisiniz. Kendinizi geliştirdiğiniz sürece internetten de her zaman para kazanabilirsiniz.

Bloggerda blog açmayı öğrenmek için buraya bakabilirsiniz.

Yazımızı Paylaşın

Sonraki Makale

1 Comment

Add a Comment
  1. Blog yazarlığı aslında güzel iş ancak ülkemizde ne yazık ki tam olarak karşılığını bulamamakta. Bu nedenle yabancı dilde yapılan çalışmalar daha çok kazanç sağlamaktadır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir