Bloğunuzdan Para Kazanmanın 30 Yolu

Yazımızı Paylaşın

Günümüzde internet kullanıcıları kurdukları bloglarından para kazanmaya çalışırlar. Bu yazıda sizlere bloğunuzdan para kazanmanın 30 yolu 3 aşamada (acemi, deneyimli ve profesyonel blogcular) olarak anlatılmaktadır. Bloğundan para kazanmak isteyenler bu makaleyi mutlaka okumalılar.

https://www.youtube.com/watch?v=Rik4BUP94QM

 

Acemi Blogcular İçin:

Bu bölümde acemi blogcuların ne şekilde bloglarından para kazanabileceklerini anlatılmıştır. Bu teknikler basit tekniklerdir. Tecrübe kazandıkça daha üst düzey reklam modellerini kullanarak hem bloğunuza daha fazla trafik çekebileceksiniz hem de daha fazla para kazanabileceksiniz.

1) PPC – Pay Per Click (Tıklama Başına Kazanç): Bu reklam modelinde para kazanmak için bloğunuzda birçok reklam ağı yayınlayabilirsiniz. Ziyaretçileriniz bloğunuza koyduğunuz yazı veya reklam şeklindeki bannerlarınıza tıkladığında tıklama başı belli ücretler kazanırsınız ve kazancınız belli miktarlara ulaşınca da paranızı almaya hak kazanırsınız.

İlgili Siteler: Google Adsense Yahoo Mynet Adklik Bidvertiser Adhood

2) CPM – Cost Per Thousand (1000 Gösterim Başına Kazanç): Bu reklam modelinde her 1000 gösterim başına bir para kazanırsınız. Mesela CPM olarak her 1000 gösterim için 2 TL’den anlaştıysanız o zaman her 1000 gösterim için 2 TL. kazanırsınız. Bloğunuz yüksek gösterim seviyesinde ise oldukça iyi paralar kazanabilirsiniz.

İlgili Siteler: Advertising Value Clik Media Tribal Fusion

3) Money Widgets (Widgetlar ile Para Kazanma): Bu reklam modelinde bloğunuzda çeşitli widgetların embed kodunu koyarsınız ve o koyduğunuz kodun reklamı için ya gösterim başına ya da tıklama başına para kazanırsınız.

İlgili Siteler: Widget Bucks The Newsroom

4) İn-Text Ads. (Metin Reklamları): Bu reklam modelinde bir video izlerken videonun altında kısa bir iki satırlık tanıtım yazısı ile bir web site adresi yazar ve kullanıcı o yazıya tıklayarak o web sitesine yönlendirilir. Bu reklamlar video izleyen kullanıcıları rahatsız ettiği için dikkatli kullanılması tavsiye olunur.

İlgili Siteler: Youtube Kontera

5) Parked Domains (Parketmiş Web İsimleri): Bu reklam modelinde elinizde yüksek hitli bir domain var diyelim bu domaini park şirketlerine kiralıyorsunuz ve domaininiz tıklandıkça para kazanıyorsunuz. Elinizde hiti yüksek çok sayıda domain varsa bu reklam modeliyle çok iyi paralar kazanabilirsiniz.

İlgili Siteler: Sedo Fabulous

6) Donations (Bağışlar): Bu reklam modelinde insanların faydası için güzel bir blog yapmışsanız bir tane paypal butonu koyarsınız ve insanlar da bloğunuzdaki paypal butonuna tıklayarak size bağışta bulunurlar.

İlgili Siteler: Paypal

7) Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı): Bu reklam modelinde ilgili sitelerden almış olduğunuz satış linklerinizi bloğunuzda tanıtırsınız ve ziyaretçileriniz satış linklerinize tıklayıp ilgili ürünü satın alırsa siz de o satış linkinden belli bir oranda komisyon kazanırsınız. İnternette en çok tavsiye edilen para kazanma şeklidir.

İlgili Siteler: XTicaret Odaklı Pazar Click Merkez Clickbank

8) Text Link Ads. (Reklam Metin Linkleri): Bu reklam modelinde eğer hiti yüksek bir bloğunuz varsa bloğunuzdaki yazılarınızda yer alan kelimelere reklam alırsınız ve ziyaretçileriniz bu reklam aldığınız kelimelere tıkladığında siz de para kazanırsınız. Yalnız çok sayıda link Google tarafından pek sevilmez o yüzden kelimelerinize reklam alırken dikkatli olun.

İlgili Siteler: Text Link Ads Text Link Brokers

9) Feed Ads. (Besleme Reklamları): Bu reklam modelinde bloğunuz için bir besleme oluşturur ve bu beslemeye ziyaretçileriniz tıklayıp tarayıcılarına eklerse siz de para kazanırsınız. Ziyaretçiler beslemelere tıklamayı sevdikleri için en çok para kazandıran reklam modellerinden biridir.

İlgili Siteler: Feedburner Pheedo

10) Paid Surveys and Polls (Anketlerden Para Kazanmak): Bu bölümde üye olduğunuz anket sitelerindeki anketleri doldurarak anket başına para kazanıyorsunuz. Pek tavsiye etmediğim bir kazanç sistemidir.

İlgili Siteler: Survey Head

11) Pop-up Ads. (Açılan Reklamlar): Bu reklam modelinde bir bloğa girildiğinde ziyaretçilerin karşısına aniden reklam pencereleri açılır ve ziyaretçilere gösterilir. Bu reklamlar ziyaretçileri çok rahatsız ettiği için kullanılması pek tavsiye edilmez.

İlgili Siteler: Pay Popup Tribal Fusion

12) AudioAds. (Ses Reklamları): Bu reklam modelinde “Bu oyunu kazandınız.” veya “Bedava bir adet ipod kazandınız.” Vb. sesler yoluyla bloğunuza çok güzel trafik çekebilirsiniz. Yalnız her ziyaretçi bu sesleri sevmez o yüzden uzun vadeli projelerinizde kullanmanızı önermiyorum.

İlgili Siteler: Net Audio

13) Article Marketing (Makale Pazarlaması): Makale yazarak hem bloğunuza ve mesajlarınıza kaliteli backlink alabilir hem de kendinize kaliteli kazanç potansiyeli oluşturabilirsiniz. Makale yazarak oldukça güzel paralar kazanabilirsiniz.

İlgili Siteler: Makale Marketi Squidoo

Deneyimli Blogcular İçin:

Bu kısımda ise daha deneyimli blogcular için bloglarına hem daha fazla trafik çekmek hem de daha fazla para kazanma yöntemleri anlatılmıştır.

14) Direct Banner (Doğrudan Banner): Bloğunuzda tıklamalı veya gösterim amaçlı reklam bannerları yayınlayarak para kazanabilirsiniz. Joomla veya wordpress sitenize banner eklentileri ile bloğunuza reklam bannerlarını ekleyebilirsiniz. Adsense, chitika , cliksor vb. reklam bannerlarını sitenizde yayınlamayı örnek gösterebiliriz. Affiliate gelirlerinizi arttırmak için bloğunuza reklam alabilirsiniz.

İlgili Siteler: OIOPublisher Ad Rotator Plug-in

15) Premium Content (Ücretli İçerik): Bu bölüme örnek olarak SeoMoz sitesini gösterebiliriz. Sitede çok sayıda ücretsiz içerik olmasına karşın daha fazla seo hakkında bilgi edinmek isteyenler aylık ücret ödemek zorundadırlar. Siz de böyle bir sistemi wordpress ile yapabilirsiniz. WordPresste yazı yazdığınız editörün yanında görünürlük diye bir seçenek var orada herkese açık yazar siz buradaki seçeneği parola korumalı yapıp içeriğiniz için bir şifre belirledikten sonra paypal butonuna tıklanmasını sağlayarak belli bir ücret karşılığında ziyaretçilerinizin epostasına belirlemiş olduğunuz içeriğinizin şifresini yollayabilirsiniz.

İlgili Siteler: WordPress Paypal

16) Sponsored Reviews (Sponsorlu Yorumlar): Bu reklam modelinde yorum yaparak para kazanabilirsiniz. Siz de bloğunuza yorum yaptırmak için ufak tefek hediyeler verebilirsiniz. Mesela alexa da bloğunuz yükselsin diye bu yöntemi deneyebilirsiniz.

İlgili Siteler: ReviewMe Sponsored Reviews

17) Sponsored Post (Sponsorlu Mesaj): Bu reklam modelinde hangi anahtar kelimelerden bloğunuza link almak istiyorsanız başka bloglarda yapılan yorumlardan size o kelimelerden link verilerek backlink almanız sağlanır.

İlgili Siteler: PayPerPost

18) Theme or Template Sales (Tema veya Şablon Satmak): Bu reklam modelinde bir tema veya şablon yaparak bunları hem ilgili sitelerde satarak para kazanabilir hem de footer kısmına isminizi yazarak kendi reklamınızı yapabilirsiniz.

İlgili Siteler: StudioPress DIY Themes

19) Private Forums (Özel Forumlar): Bloğunuza özel bir forum kurup blogcuların biribirine yardım etmelerini sağlayabilirsiniz. Forumunuzu seçkin ziyaretçileriniz için veya aylık, yıllık bir kazanç sağlamak için kurabilirsiniz.

İlgili Siteler: vBulletin Simple Machines Forum phpBB Vanilla

20) Site Flipping (Site Satışı):İşe yarar bir web sitesi yaparak (iyi tasarımlı, güzel içerikli, belli bir trafiği olan vb.) özellikli web sitenizi ilgili sitelerde satarak para kazanabilirsiniz. Güzel bir web sitesi sahibi olmanın en kolay yolu size yardımcı olacak insanlar bulabilir ve onlara ayrı ayrı görevler verebilirsiniz. Mesela web sitenin tasarımını birine, içeriklerini başka birilerine yazdırabilirsiniz.

İlgili Siteler: Digital Point Sitepoint

21) Plug-in Sales (Eklenti Satışı): Eğer programcılıktan anlıyorsanız siz de wordpress, joomla vb. içerik yönetim sistemleri için eklentiler yazıp bunları ilgili sitelerde satarak para kazanabilirsiniz. Günümüzde en çok wordpress ve joomla kullanılmaktadır. Dolayısıyla bu içerik yönetim sistemleri için eklenti yazarak iyi bir gelire sahip olabilirsiniz.

22) Email Newsletter (E-Posta Haber Bülteni): Bloglara e-posta bülteni formu eklemek bugünlerde çok popülerdir. Bu sayede kendinize e-posta listesi oluşturup bloğunuza yüksek trafik çekebilir veya yüksek satışlar gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Siteler: AWeber PHP Autoresponder MailChimp

23) Ebook Sales (E-Kitap Satışı): Uzman olduğunuz bir konuda çeşitli makaleler yazıp bunları e-kitap haline getirdikten sonra alışveriş sitelerinde satarak para kazanabilirsiniz.

İlgili Siteler: E-Junkie WP E-Commerce

24) Freelance Work (Serbest İş): Serbest bir iş yaparak (danışmanlık, yazarlık, tasarım vb.)para kazanabilirsiniz. Serbest iş yaparken mutlaka kendinize bir blog kurarak uzmanı olduğunuz konulardan bahsedin ve ziyaretçilerinize portföylerinizi sunun. Bloğunuzun ziyaretçilerine güçlü yönlerinizi gösterin.

İlgili Siteler: Paypal WP E-Commerce

25) Membership Site (Üyelik Sitesi): Kendinize üyelik sistemli bir web sitesi yapıp internet kullanıcılarının web sitenize (haber bülteni, forum vb. sitelerinize) kayıtlı olmalarını sağlayıp ziyaretçilerinize hem aradıkları konularda yardımcı olabilir hem de satış yaparak para kazanabilirsiniz.

İlgili Siteler: Wishlist

Profesyonel Blogcular İçin:

Bu kısımda yer alan reklam türleri daha çok profesyonel blogculara hitap etmektedir. Profesyonel blogcular bloglarına yüksek trafik çekmeyi bilen ve iyi bir gelire sahip olan blog yazarlarıdır.

26) Job Boards (İş İlanları): Büyük bloglar ve blogcular büyük paraları kazanmanın sırrının iş ilanlarında olduklarını gördüler. Mesela probloggers iş ilanı sitesi aylık bir para karşılığı sizin iş ilanınızı sitesinde 30 gün boyunca yayınlar.

İlgili Siteler: JobThread Web Scribe Job Board SimplyHired Job-o-matic Jobbex

27) Event Sponsors (Etkinlik Sponsorluğu): Herhangi bir etkinliğe sponsor olarak hem bloğunuza yüksek trafik çekebilir hem de gelirinizi arttırabilirsiniz. Mesela xticaret sitesinde bazı sponsorları görmektesiniz o sponsorlar da xticaret sitesinin bir takım giderlerini karşılayarak hem kendilerine ziyaretçi çekiyorlar hem de bu sayede gelirlerini arttırıyorlar.

28) Selling or Renting a Single Page (Sayfa Kiralama veya Satma): Bugünlerde az kullanılan ve yapılması zor işlerden bir tanesidir. İyi bir trafiğe sahip olan ve pageranki yüksek olan bloglar kendi sayfalarını veya mesajlarını belli bir ücret karşılığı kiralar veya satarlar.

29) Marketplaces (Pazaryerleri): Sitepoint sitesi iyi bir pazaryeri sitesidir. Bu sitede çok çeşitli ürünler (web sitesi, domain vb.) satabilirsiniz. Bu sitede mal alıp satan komisyonculardan sitenize trafik çekip gelirinizi arttırabilirsiniz.

30) Hardcover Book (Kitap Cildi): Kendi kitabınızı kendiniz hazırlayarak ilgili sitelerde satıp gelirinizi arttırabilirsiniz. Bazı yayıncılar hiçbir çaba sarfetmeden bloglardan kitap yazmaktadırlar.

İlgili Siteler: Blurb Lulu Self Publishing iUniverse WordClay

Yazımızı Paylaşın

Önceki Makale
Sonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir