Mobil SEO ve Önemi

Yazımızı Paylaşın

Mobil SEO

Mobil SEO Nedir?

Bir websitenin tüm cihazlarla uyumlu bir şekilde çalışması için yapılan seo çalışmalarına mobil seo denir. Günümüzde mobil kullanıcı sayısının artmasıyla birlikte bu alanda da bir seo çeşidi ortaya çıkmaya başlamıştır.

Google 15 Nisan 2015 tarihinde algoritmasında yaptığı bir güncellemeyle websitelerin mobil uyumluluğuna ne kadar önem verdiğini herkese göstermiştir tabi hal böyle olunca doğal olarak mobil seo kavramı da ön plana çıkmaya başlamıştır. Çağımızda internetin cep telefonlarında, tabletlerde, konsollarda ve yeni nesil televizyonlarda yaygın kullanılmaya başlanmasıyla birlikte mobil internet hız kazanmaya başlamıştır bu da doğal olarak mobil sistemlerde de seonun önemli bir yere sahip olmasını sağlamaktadır.

Türkiye’de Mart 2015 sonu verilerine göre toplam internet kullanıcı sayısı 42,9 milyon, mobil abone sayısı 72 milyon ve mobil internet kullanıcı sayısı da 33,9 milyon kişiye erişmiştir her geçen gün artan bu rakamların websitelerin mobil uyumlu olmasının ne kadar önemli olduğunu ve mobil seo kavramının da ne kadar gerekli olduğunu göstermektedir.

Mobil seo kavramı ülkemizde karşımıza yeni çıkan bir terim yabancı forum sitelerinde ve bloglarda seo uzmanları bu işe yoğun bir şekilde kafa yormaktadırlar. Ülkemizde de mobil cihazların kullanımının hızla artması sonucu seo uzmanlarının mobil seo üzerine çalışma yapmasına bir sebep olmaktadır.

Mobil SEO Nasıl Yapılır?

Mobil seo için yapılması gerekenler şunlardır;

Mobil Tasarım: Mobil seo yapabilmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekir örneğin bir websitesinde kullanılacak olan temanın çözünürlükleri sadece masaüstü bilgisayarlara göre değil aynı zamanda tablet ve cep telefonların çözünürlüklerine de uymalı eğer kullanılacak olan tema mobil uyumlu değilse temayı mobil dostu hale getirebilmek için bir programcıyla çalışmak gerekir ancak wordpress gibi hazır bir içerik yönetim sistemleriyle oluşturulan websiteleri mobil uyumlu hale getirebilmek için birtakım mobil eklentileri de kullanılabilir. Bloğunuz için seçeceğiniz temanın mobil uyumlu olması size seo açısından artı puan kazandıracaktır.Mobil tasarımların görsellikten çok işlevsel olması önemlidir.

Mobil SEO: Mobil seo konusunda dikkat edilecek bir başka nokta da arama motorlarında yazı yazarak veya sesli arama yapılırken internet ziyaretçileri daha çok kısa kelime veya kelime öbeklerini kullanmaktadırlar bu bakımdan blog sayfalarını optimize ederken kullanılacak olan anahtar kelimeler veya etiketler de fazla uzun olmamalı.

Mobil Uygulamalar: Mobil internetli kullanıcı sayısının fazla olması dolayısıyla insanlar hareket halindeyken de aradıkları websitelere daha kolay ulaşmak istemektedirler ve bu yüzden tarayıcılara uzun uzun website adreslerini yazmak yerine ilgilendikleri websitelerin uygulamarını kurup kullanmayı tercih etmektedirler. Profesyonel bir programcıya bir mobil uygulama yaptırmak birçok kişiye pahalı gelebilir ancak kolay yollardan uygulamak sahibi olabilmek için bazı websiteleri aylık birtakım ücretler karşılığında sizin uygulamalar yapmanıza olanaklar vermektedir. Mobil uygulamaların getirdiği en büyük kolaylık hiç interneti kullanmamış kişilerin bile aradıkları websitelere daha kolay ulaşmalarını sağlamaktadır bu da uygulaması olan websitelerin daha fazla trafik çekmesi anlamına gelmektedir.

Mobil Site Haritası: Mobil cihazların kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte sadece standart websiteleri için değil artık mobil siteleri için de site haritaları oluşturulması gerekmektedir.

Google Haritaları: Mobil kullanımda öne çıkan bir başka unsur da google haritalar servisidir. Google haritalar servisinin en büyük özelliği bir arama yapıldığı zaman işletmelerin adreslerini haritada hemen göstermesidir bu bakımdan özellikle işletmeler websitelerinin adreslerini google haritalarına mutlaka eklemeliler. Google haritalarda bir başka özellik de mobil aramalarda çıkan haritalardan işletmenin numarasına tıklanıp otomatik olarak aranma özelliğinin eklenmesidir bu da işletmelere kolay yoldan ulaşabilmek adına önemli bir özellik.

Mobil SEO’nun Faydaları Nelerdir?

Mobil seonun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Websitelerin daha fazla trafik kazanmasını sağlar.
2- Arama motorlarında daha fazla üst sıralarda olmasını sağlar.
3- İnternet ziyaretçilerinin ilgilendikleri websitelerine daha kolay ulaşmasını sağlar.
4- Websitelerin daha fazla para kazanmalarına olanak sağlar.

Mobil seo konusu internetteki ziyaretçilere dahakolay ve daha hızlı ulaşmak açısından son derece önemlidir bu yüzden websiteleriniz mutlaka mobil dostu olmalı.

Yazımızı Paylaşın

Önceki Makale
Sonraki Makale

1 Comment

Add a Comment
  1. Sağlıklı dönüşüm için SEO ve kaliteli icerikten ödün vermemek gerekli. Bu güzel içerik için teşekkürler ….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir