Satış Ortaklığı

Yazımızı Paylaşın

Satış Ortaklığı Nedir?Satış Ortaklığı Nedir?

Başka birine ait bir ürünü internet ortamında başka kişilere satarak komisyon kazanma işine satış ortaklığı denir. A.B.D ve Avrupa’da 15 yılı aşkın bir süredir uygulanan satış ortaklığı sistemi ülkemizde de 7-8 yıldır uygulanmaktadır. Satış ortaklığı sistemi hem ürün sahiplerine hem de satış ortaklarına para kazandırması bakımından tüm Dünya’da popüler hale gelmesine neden olmuştur. Sistemin en iyi tarafı siz hiç kimseyle muhatap olmadan sadece satacağınız ürünlerin linklerini dağıtarak hem kendiniz para kazanırsınız hem de ürün sahibine para kazandırırsınız.

Satış ortaklığı sisteminde 4 unsur bulunmaktadır;

– Ürün Sahibi
– Ürün
– Satış Ortağı
– Müşteri

Satış ortaklığı sisteminde ürün sahibi ürününü satış ortaklığı veren (xticaret, odaklıpazar, clickmerkez ve gelirbank) sitelerden birine koyarak ürünün satışı için bir komisyon oranı belirler. Satış ortağı da komisyonu belirlenmiş olan ürünün linkini alarak internet ortamında veya web sitesinde paylaşır. Satış gerçekleştiğinde o ürün için belirlenmiş olan komisyon miktarı vergiler düşüldükten sonra satış ortağının hesabına yatar. Yapılan her başarılı satışta hem satış ortağı hem de ürün sahibi para kazanır.

Türkiye’de satış ortaklığı veren siteler şunlardır;

Xticaret:

Xticaret Türkiye’de satış ortaklığı sistemini ilk başlatan firmadır. Xticaret sitesine standart(satış ortağı), pro, gold ve vendor(ürün sahibi) şeklinde üye olabilirsiniz. Siteye hangi türde üye olursanız olun sitenin en iyi tarafı üyelerine devamlı internet üzerinde ücretsiz eğitimler vermesidir bunun için siteye sık sık girip eğitim takvimlerini devamlı bir şekilde takip edebilirsiniz. Xticaret sitesine fiziksel ürünler(kargoyla yollanan ürünler), üyelikli sistemler ve dijital ürünler(bilgisayara direk indirilen ürünler) eklenebiliyor. Siteye üye olmak için ana sayfasında üyelik tipleri bulunmakta bu üyelik tiplerinden birini seçerek siteye üye olabilirsiniz ancak vendor(ürün sahibi) olarak üye olmak için sitenin en altında ürün ekle linkine tıklamanız gerekmektedir.

Xticaret’de üyelik tipleri şunlardır;

Standart Üyelik

Xticaret sitesine satış ortağı olarka üye olmak için standart üye olmalısınız üyelik bir kereye mahsus olmak üzere 25 TL. dir. Siteye bir kere üye olduktan sonra istediğinizi ürünlerin satış ortaklık linkini alarak satış yapmaya başlayabilirsiniz. Sitenin ana sayfasında hangi ürünlerin en çok sattığını yine ürün incelemelerinde o ürüne ait komisyon oranını ve satış grafiğini görebilirsiniz.

Xticaret refli(sponsorlu) üyelik: Xticarete Üye Ol
Xticaret refsiz(sponsorsuz) üyelik: Xticarete Üye Ol

Pro Üyelik

Pro üyelik tipinde hem bir xdükkana hem de bir web sitesine sahip olabiliyorsunuz. Bu üyelik tipinde xdükkanınıza alt üyeler bularak network marketing yapabilir ve size hazır bir şekilde verilen web sitenizdeki ürünleri satarak komisyon kazanabilirsiniz. Pro üyelik çok geniş kapsamlı para kazanma modelidir. Web sitenizi xticaret reklam ağına ücret karşılığında yayınlatarak web sitenize ziyaretçiler çekebilirsiniz. Size verilen xdükkan linkiniz ile kendinize alt üyeler bularak büyük kazançlar sağlayabilirsiniz ayrıca sizin bu işi nasıl yapabileceğiniz konusunda dökümanlar da yayınlanmaktadır.

Gold Üyelik

Gold üyelik pro üyeliğin daha üst modelidir. Bu üyelik tipinde pro üyelikde kazandığınız komisyon oranlarına göre çok daha yüksek komisyonlar kazanırsınız bununla beraber pro üyeliğe göre daha fazla ekstralardan da faydalanırsınız.

Vendor Üyelik

Xticarette vendor üyelik ücreti web sitenizde satttığınız ürün sayılarına göre değişmektedir yani web sitenizde tek ürün satıyorsanız vendorluk ücreti çok ürün satan web sitelere göre daha düşük olmaktadır. Vendorluk ücretlerini xticarete iletişim veya telefon yoluyla sorarak öğrenebilirsiniz.

OdaklıPazar:

Odaklıpazar sitesine müşteri, satışortağı veya vendor(ürün sahibi) türlerinde üye olabilirsiniz. Odaklıpazarda tüm üyelik türleri ücretsizdir. Sitenin ana sayfasında yeni eklenen ve en çok satan ürünleri görebilirsiniz.

Odaklı pazara müşteri olarak üye olmak için www.odaklipazar.com linkinden eğer satış ortağı veya vendor olarak üye olmak isterseniz aff.odaklipazar.com linkinden üye olabilirsiniz.

Sizlere anlatmış olduğumuz satış ortaklığı veren siteler dışında clickmerkez, gelirbank ve affiliate engineer gibi başka siteler de bulunmaktadır ayrıca yabancı sitelerde satış ortaklığı veren siteler olarak clickbank, click2sell ve cj sitelerini de sayabiliriz eğer yabancı sitelerde satış ortaklığı yapmak istiyorsanız iyi bir seviyede İngilizce bilmeniz gerektiğini de unutmayınız.

Satış Ortaklığı Türleri

Ürün Satışı

Satış ortaklığının bilinen en yaygın türü ürün satarak para kazanma şeklidir. Satış ortağı bir başkasına ait olan ve komisyon oranı belirlenmiş bir ürünü satarak komisyon kazanır. Ürün satışıyla para kazanmak son derece zor bir sistemdir çünkü ürünü iyi tanıtmak çok önemlidir ayrıca web sitenizde sadece ürünü satmak için değil aynı zamanda ziyaretçileriniz için faydalı yazılar da yazmalısınız aksi takdirde ziyaretçileriniz sizin sadece ürün satmak için bir web sitesi açtığınızı düşünerek pek fazla alışveriş etmezler.

Tıklamalı(PPC) Satış Ortaklığı

Satış ortaklığının bilinen bir başka türü de reklam tıklamalarından para kazanma yöntemidir. Örneğin sitenize Adsense reklamları yerleştirip ziyaretçilerinizin reklamlarınıza tıklamasından para kazanabilirsiniz ancak reklam tıklamalarından para kazanabilmeniz için web sitenizin çok yüksek bir ziyaretçi sayısı olmalı aksi takdirde para kazanamazsınız. Tıklamalı para kazanma sistemlerinde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de web sitenizdeki reklamlara kendiniz tıklamamalısınız ayrıca ziyaretçileriniz de web sitenizde dolaştıkça reklamlara tıklamalı yani reklamlarınızı hızlı hızlı hiçbir sayfa dolaşmadan tıklamamalılar bununla beraber bir program vasıtasıyla uzaktan yaptırılan otomatik tıklamalar da sizin bu tür sistemlerden uzaklaştırılmanıza neden olur ve kazandığınız paralar da hiçbir şekilde hesabınıza yatmaz.

Gösterim Başına Ödemeli(CPM) Satış Ortaklığı

Web sitenize koyduğunuz reklamlardan gösterim başına gösterilen reklamlardan para kazanma metodudur. Bu sistemde her 1000 gösterime belli bir ücret ödenmektedir bu da web sitenizde ne kadar çok ziyaretçi trafiği olursa o oranda para kazanabileceğiniz anlamına geliyor. Adsense reklam kazanç çeşitlerinden biridir.

Üyelik Sistemi

Size verilen satış ortağı linkiniz üzerinizden ziyaretçileriniz bir alışveriş sitesine üye olup yaptıkları alışverişlerden veya bir arkadaşlık sitesine ücretli üyelik olmaları durumunda belli miktarlarda para kazanırsınız. Network marketing sisteminde alt üye bulmak için de satış ortaklığından sisteminden faydalanabilirsiniz.

Bu makalede sizlere satış ortaklığı, satış ortaklığı veren siteler ve satış ortaklığı türleri hakkında faydalı bilgiler vermeye çalıştık. Satış ortaklığı işinde başarılı olmak için bu işi ciddi olarak görmeniz ve bu konuda hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bloğumuzu takip ederek siz de satış ortaklığından para kazanmayı öğrenebilirsiniz. Hepinize bol kazançlar dilerim.

Yazımızı Paylaşın

Sonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir