WordPress İçerik Yönetim Sistemi

Yazımızı Paylaşın

Wordpress içerik yönetim sistemiWordPress İçerik Yönetim Sistemi Nedir?

WordPress içerik yönetim sistemi bir çeşit yönetim paneli olan açık kaynak kodlu hazır bir script olarak tanımlayabiliriz. Peki nedir bu içerik yönetim sistemi derseniz size kısaca şöyle açıklayayım; Bir websitesini hiçbir teknik bilgiye gerek kalmadan sadece bir kontrol paneliyle oluşturabilmek için yazılmış olan kod parçacıklarıdır ve bu kod parçacıklarına da script denmektedir. Bir yazılımda kodlara müdahalede bulunulmasına izin verilmesine de açık kaynak kodlu yazılım denmektedir.

WordPress, blog oluşturmak için en çok tercih edilen içerik yönetim sistemlerinden biridir. Blog kelimesini de bir veya daha çok konu hakkında bilgi vermek amacıyla oluşturulan websiteler şeklinde tanımlayabiliriz.

WordPressin blog kurmak için çok tercih edilmesinin nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;
1- Temalarının görünümünün Google’n ücretsiz blog servisi olan blogger temalarına çok benzemesi.
2- Açık kaynak kodlu olması yani kodlara müdahale edilmesine izin verilmesi.
3- Yönetim panelinin basit, kolay ve çok kullanışlı olması.
4- Eklenti desteğinin çok olması.
5- Yönetim panelinin kullanımı konusunda internette çok sayıda döküman ve videoların olması.
WordPress sadece blog oluşturmak için değil aynı zamanda bir takım eklentilerle ilan siteleri, emlak siteleri veya eticaret siteleri gibi pekçok websitesi  kurmak da mümkün. WordPress dışında joomla, drupal gibi başka hazır scriptlerin yanısıra sadece e-ticaret sitesi kurmak için opencart, prestashop ve oscommerce gibi açık kaynak kodlu scriptler de bulunmaktadır ancak bizim konumuz wordpress olduğu için biz bu yazımızda sadece wordpressden bahsedeceğiz.
WordPressi kurmak son derece basittir ve bu konuda internet aleminde çok sayıda dökümanlar, videolar bulmak mümkündür eğer bu dökümanlara, videolara rağmen yine de wordpressi kuramıyorsanız o zaman hosting firmanızdan yardım isteyebilirsiniz.
Hosting firmalarının birçoğu wordpress gibi hazır scriptleri ücretsiz bir şekilde kurmaktadır.
WordPressi kurduktan sonra yapılması gereken bazı işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;
Tema Kurulumu
WordPressi içerik yönetim sistemini ilk kurduğunuzda öncelikle websitenize uygun bir tema kurmanız gerekir. Websitenize bir tema seçmeden önce sitenizde neler yapacağınıza karar vermelisiniz. Mesela websitenizde ilerde trafiğiniz çok arttığı zaman reklam almayı düşünüyorsanız temanızın kolon sayısının fazla olmasında fayda var ya da bir takım ürünleri tanıtacaksanız temanızda bir slider olmalı tabi bir de seçeceğiniz tema hem seo yapmak için bir takım seo ayarlarıını desteklemeli hem de mobil uyumlu olmalı eğer seçtiğiniz tema mobil uyumlu değilse wordpressin bazı eklentileriyle temanızı mobil uyumlu hale getirebilirsiniz.
Tema kurulumu ilk yapılsın dememin sebebi bazı eklentiler bazı temalarla uyumsuz olabiliyor bu yüzden öncelikle bir tema kurulmalı ki sonradan eklenecek eklentiler temaya göre daha uygun olsun.
Temanızı mobil uyumlu hale getirmek için kullanabileceğiniz bazı eklentiler şunlardır;
– Wptouch Mobile Plugin ( En çok kullanılan mobil eklentisidir. Kendim de kullanıyorum. Tavsiye ederim.)
– Duda Mobile Website Builder
– Mobile Smart

WordPress içerik yönetim sistemi ile oluşturduğunuz websitenizde tema değiştirmek için yönetim panelinin sol tarafında bulunan görünüm sekmesinin üzerine geldiğinizde temalar kısmına tıklamanız gerekir. Temalar bölümüne girdiğinizde websitenizde kurulumunu yapabileceğiniz hazır temaları göreceksiniz bu bölümde yeni ekle kısmına tıklayarak ekranda çok sayıda websitenize kurabileceğiniz temaları göreceksiniz eğer isterseniz özellik filtre kısmından ne tip tema istiyorsanız kendinize göre özelleştirebilirsiniz yani iki kolonlu mu yoksa üç kolonlu mu ya da koyu renkli mi yoksa beyaz renkli mi tema istiyorsunuz bu şekilde aradığınız temaları özelleştirebiliyorsunuz.

WordPress temaları çok ayrıntılı bir konu olduğundan dolayı ilerki konularda bu konudan daha fazla bahsedeceğim.

Eklentilerin Kurulumu ve SEO Ayarları
WordPress içerik yönetim sistemi ile oluşturduğunuz websitenize gereksiz fazla sayıda eklentinin kurulması websitenizi yavaşlatacaktır bu yüzden sadece websiteniz için gerekli olan eklentileri kurmanızda fayda var.
Sizlere şimdi websitenize kurabileceğiniz bazı eklentileri sıralayacağım;
– All In One SEO Pack (SEO Eklentisi – Başlangıç Düzeyindekiler için)
– Yoast SEO (SEO Eklentisi – İleri Düzey Kullanıcılar için ayrıca seoya uygun makale yazmak için bir menüsü de vardır.)
– WP Super Cache (Ön Bellek Eklentisi)
– Wp Total Cache (Ön Bellek Eklentisi)
– WP Robots.txt (Robots.txt Dosya Düzenleyicisi)
– Virtual Robots.txt (Robots.txt Dosya Düzenleyicisi)
– All In One WP Security (Güvenlik Eklentisi – Ayarlarını değiştirmek için dikkat etmek gerekir zira websitenize zarar verebilirsiniz.)
– Google XML Sitemap (Site Haritası Eklentisi)
– Google XML Sitemap for Mobile (Site Haritası Eklentisi)
– WP-PageNavi (Menü Navigasyon Eklentisi)
– Wp-PostViews (Yazı Sayısı Eklentisi)
– Wp-SpamShield (Spam Koruma eklentisi)
– Social Media Feather (Sosyal Medya Paylaşım Butonları Eklentisi)
Websitenizin ihtiyaçlarına göre kullanacağınız eklenti sayısı değişiklik gösterebilir. Kod bilgisine sahip ileri seviye kullanıcılar birçok işlerini kodlarla yaptıklarından dolayı daha az sayıda eklenti kullanmakta veya hiç bir eklenti kullanmamaktadırlar.
Düzenli Makale Yazmak
Bloğunuza devamlı ziyaretçilerinizin ilgisini çekecek makaleler yazarsanız bir süre sonra ziyaretçileriniz bloğunuzdaki makalelere link vermeye başlayacaklardır bu da sizin bloğunuzun trafiğini güçlendirip hit artışı sağlayacaktır.
Bu yazımızda sizlere wordpress içerik yönetim sistemi hakkında bir takım faydalı bilgiler vermeye çalıştık. Umarım yazımızı faydalı bulmuşsunuzdur.

Yazımızı Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir