WordPress SEO ve Eklentileri

Yazımızı Paylaşın

Wordpress SEOWordPress seo ve eklentileri siz de sitelerinizi arama motorlarında ilk sayfaya çıkarabilirsiniz bunun için yazımızı takip etmeniz yeterli olacaktır.

WordPress SEO Nedir?

WordPress yönetim paneli içerisinde kurulan seo eklentileri ile site içerisinde yapılan site içi seo düzenlemelerine wordpress seo denir. WordPressin Dünya’da en çok kullanılan içerik yönetim sistemi olmasından dolayı seo yönünden önemi de çok artmaktadır. Site içi seo ayarlarını iyi bir şekilde öğrenerek sadece wordpress siteler ile değil her türlü sitelerle de arama motorlarında ilk sayfaya çıkmak mümkündür. Websitenizin alt yapısı her ne kadar wordpress olsa da bloglara ve eticaret sitelerinde uygulanması gereken site içi seo ayarları farklı olmaktadır. Sizler de bu makalede bu farkları göreceksiniz.

WordPress SEO Eklentileri Nelerdir?

Deneyimli seo uzmanları birçok seo ayarlarını fazla eklenti kullanmadan kodlarla yapmayı tercih etmektedirler bu sayede daha az eklenti kullanarak websitelerinin daha hızlı çalışmaralrını sağlamaktadırlar ancak .htaccess ve php kodlarından fazla anlamıyorsanız o zaman siz de wordpressin seo eklentilerinden faydalanabilirsiniz.

WordPressin çok yaygın olarak kullanılmasından dolayı oldukça çok sayıda eklentileri bulunmaktadır özellikle de seo eklentilerinin fazla olması sebebiyle bazen wordpress site sahiplerinin kafaları da hangi eklentiyi kullanacakları konusunda karışmaktadır. Biz de bu makalede kafa karışıklığını gidermek için wordpressde en çok kullanılan seo eklentilerinden biraz bahsedeceğiz.

WordPressde en çok kullanılan başlıca seo eklentileri şunlardır;

All In One SEO Pack: WordPress için en çok tercih edilen seo eklentilerinden biridir ve kullanımı son derece kolaydır özellikle de seo ayalrının tek bir ekrandan yapılması wordpress kullanıcılarına büyük kolaylık sağlamaktadır. Eklentinin diğer özellikleri olarak kötü botları engelleme, robots.txt dosyasını oluşturma, site haritasını oluşturma, sosyal meta verilerini ayarlama(sosyal medya sitelerinde makale paylaşımı yaparken doğru resimler kullanılsın diye), yapılan seo ayarlarını dışa aktarma veya dışarıya aktarılmış olan seo ayarlarını içe aktarma şeklinde sayabiliriz. Ücretli sürümünde otomatik meta etiketleri oluşturma, başlıkları arama motorlarına göre otomatik optimize etme, yazıların kopya durumuna düşmesini engelleme, video site haritası oluşturma, woocommerce seo gibi birtakım özellikler bulunmaktadır. Şahsen ben de bu eklentiyi tercih etmekteyim.

Yoast SEO: WordPressin bir başka en çok tercih edilen seo eklentilerinden biri olan yoast seoyu daha çok deneyim bloggerlar tercih etmektdir. Yoast seonun kullanımı all in one seo pack eklentisine göre biraz daha zordur bunun da sebebi seo ayalarının ayrı sayfalarda bulunmasından kaynaklanmaktadır. Eklentinin diğer özellikleri olarak makale yazım kontrolü yapma, site haritası oluşturma, sosyal meta verilerini ayarlama, breadcrumb navigasyon menü oluşturma şeklinde sayabiliriz. Ücretli sürümünde makale denetiminde birden fazla anahtar kelime kontrolü, makalelerde otomatik iç linkleme önerileri, sayfaların sosyal medya sitelerinde paylaşılma şeklini yönetmek için sosyal önizlemeler, woocommerce seo, video seo gibi birtakım özellikler bulunmaktadır.

Uyarı: SEO eklentilerini kurarken hem yoast seoyu hem de all in one seo packi beraber kullanmayın yoksa seo açısından birtakım çakışmalar olur bu da size seo anlamında problem çıkarır.

Jetpack: İçerisinde pekçok özellik bulunduran bu eklenti ile sitenize giren ziyaretçi sayılarınızı görebilir, websitenize paypal butonu koyabilirsiniz, websitenizi hızlandırmak için resimleri, css ve js dosyalarınızı optimize edebilirsiniz, yazılarınızın sosyal medya sitelerinde ne zaman yayınlanacağını otomatik olarak ayarlayabilirsiniz, brutforce ataklarını önleme, spamlardan korunma, malware taraması, kod taraması, sitenizin yedeğini alma, wordpress yönetim paneline girerken iki faktörlü doğrulama gibi birtakım özellikleri bulunmaktadır.

Google XML Sitemaps: Google xml site haritası oluşturucu ile arama motorlarını sitenizi hangi önceliğe göre ve hangi sıklıkta taranacağını ayarlayabilirsiniz ayrıca hangi kategorilerin veya hangi yazıların site haritasından hariç tutulacaklarını da ayarlabilirsiniz.

Uyarı: Websitenizde all in one seo pack ya da yoast seo eklentilerinden birini kullanıyorsanız ve google xml site haritası eklentisini kullanacaksanaız eğer all in one seo packin veya yoast seonun içerisinde bulunan xml site haritası özelliğini mutlaka kapatın yoksa websiteniz site haritalarında çakışma olur bu da size site haritanızı google search console servisine eklerken problem çıkarır.

Breadcrumb NavXT: Bu eklenti ile yazılarınızın hangi kategorilerde yayınladığını makalelerin üst kısmında ziyaretçilerinize gösterebilirsiniz. Websitenize gelen ziyaretçileriniz eğer bir makalyi beğenirlerse o makalenin yer aldığı kategorideki diğer diğer yazıları da okumak isteyebilirle bu da ziyaretçilerinizin websitenizde kalma oranlarını arttıracağı içn seo açısından son derece fayda sağlayacaktır. Ben de bu eklenyi sitelerimde kullanmaktayım.

Uyarı: Websitenizde eğer bu eklentiyi kullanmak istiyorsanız ve yoast seoyu kullanıyorsanız o zaman yoast seo içerisindeki breadcrumb eklenti özelliğini kapatın veya yoast seonun içerisindeki breadcrumb eklentisini kullanıyorsanız breadcrumb navxt eklentisini kurmanıza gerek yok.

Meta Box for Yoast SEO: Websitenizde yoast seo dışında başka bir seo eklentisi kullanıyor ve yoast seonun makale kontrol eklentisini kullanmak istiyorsanız o zaman siz de yoast seonun meta box eklentisini websitenize ayrı bir eklenti olarak kurup kullanabilirsiniz. Eklenti ile makalelerinizde tek bir anahtar kelimeyi hedefleyerek ana başlıkda veya alt başlıklarda kullanılıp kullanılmağını, makale uzunluğunu, başlıkda ve açıklamada karakter sayısı gibi birtakım kontrolleri yapabilirsiniz özellikle de makale yazma konusunda fazla tecrübesi olmayanlara bu eklentiyi kullanmalarını şiddetle tavsiye ederim.

Not: Yoast seonun meta box eklentisini beğenmezseniz eğer alternatif olarak wp meta seo eklentisini kullanabilirsiniz.

WordPress SEO Nasıl Yapılır?

WordPress seoyu yapmak için öncelikle websitenizinizin konusunda uygun mobil uyumlu bir tema kurmanız lazım ardından hiçbir eklenti kurmadan önce websitenizin link yapısını değiştirip sef(arama motoru dostu) haline getirmelisiniz sonrasında wordpress.org sitesinde yer alan ping servislerini websitenize eklemeniz lazım en son olarak da size yukarıda bahsetmiş olduğum seo eklentilerini kurup ayarlarını yapmanız lazım. Makalelerinizi de seo uyumlu yazmayı başardığınız zaman artık websiteniz arama motorlarında yavaş yavaş yükselmeye başlar.

WordPress SEO Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

WordPress seo yaparken kesinlikle hileli seo teknikleri olan black hat seoyu kullanmayın bunlardan da kısaca bahsedecek olursak kopya içerik kullanmayın, içeriklerinizi spin programlarıyla çeviri yapmayın onun yerine yazacağınız makalelerle ilgili araştırmalar yapıp biraz bilgilendikten sonra kendiniz düzgün bir şekilde makaleleri özgünleştirin veya ufak ücretler karşılığında başkalarına özgün makaleler yazdırın, hacklink yapmayın yaptırmayın, arama motorlarında hızlı yükselmek için birtakım seo programları kullanarak otomatik seo işlemlerini mesela otomatik backlink alma gibi işlemler yapmayın

Şunu hiçbir zaman unutmayın wordpress seo tekniklerini uygularken her türlü seo hilesinden mutlaka kaçının ve site içi seo tekniklerini düzgün bir şekilde uyguladıktan sonra web sitelerinizn arama motorlarında yükselmesi için sabredin.

Yazımızı Paylaşın

Önceki Makale